1.1 Jak číst tuto příručku

Standardně dodávaná rozsáhlá knihovna funkčních bloků RexLib řídicího systému REXYGEN je rozdělena do menších skupin logicky příbuzných bloků, tzv. kategorií (podknihoven). Každá kategorie je popisována v samostatné kapitole, obsahující nejprve obecné vlastnosti celé kategorie a jejích funkčních bloků, následované postupně popisem všech funkčních bloků dané kategorie.

Jednotlivé kapitoly příručky obsahují:

  1. Úvod
    Tato úvodní kapitola, seznamující s uspořádáním příručky a uvádějící formát (konvenci) popisu jednotlivých funkčních bloků.
  2. EXEC – Konfigurace exekutivy reálného času
    Kapitola popisuje zejména bloky sloužící pro konfiguraci struktury a časování jednotlivých objektů zařazovaných do systému reálného času řídicího systému REXYGEN (programu RexCore).
  3. INOUT – Bloky vstupů a výstupů systému REXYGEN
    Tato podknihovna vstupně-výstupních bloků opět obsahuje převážně bloky určené jen pro systém REXYGEN a zprostředkovávající hlavně vazbu mezi řídicími úlohami a vstupně-výstupními ovladači.
  4. MATH – Matematické bloky
    Podknihovna popisuje většinou jednoduché bloky pro matematické operace a základní matematické funkce.
  5. ANALOG – Zpracování analogových signá
    Mezi bloky pro zpracování analogových signálů patří integrátor, derivátor, dopravní zpoždění, vlečný průměr, komparátory a selektory, filtry. Velmi zajímavým blokem je rozběhová jednotka AVS.
  6. GEN – Generátory signá
    Kapitola popisuje bloky generující analogové i logické testovací signály.
  7. REG – Bloky pro regulaci
    Bloky pro regulaci tvoří nejrozsáhlejší podknihovnu knihovny RexLib a zahrnují bloky od jednoduchých dynamických kompenzátorů, přes bloky pro přepínání regulačních struktur, bloky pro přizpůsobení výstupů akčním členům (krokové regulátory, šířková modulace) až po několik verzí PID (P, I, PI, PD a PID) regulátorů. Mezi regulátory jsou např. blok PIDGS, umožňující za běhu přepínat několik sad parametrů (tzv. gain scheduling), PIDMA s vestavěným momentovým autotunerem, blok PIDAT s vestavěným reléovým autotunerem nebo blok fuzzy regulátoru FLCU, a další.
  8. LOGIC – Logické řízení
    Kapitola popisuje bloky pro kombinační i sekvenční logické řízení od jednoduchých logických operací (negace, součet, součin), až po sekvenční logický automat ATMT, implementující standard SCF (Sequential Function Charts, dříve Grafcet).
  9. ARC – Archivace dat
    Mezi bloky pro archivaci dat v systému REXYGEN patří bloky pro generování alarmů a bloky pro záznam trendů přímo na cílovém zařízení.
  10. PARAM – Práce s parametry
    Bloky této podknihovny umožňují pracovat s parametry konfigurace systému REXYGEN zejména ukládat a nahrávat parametry nebo je vzdáleně modifikovat.
  11. MODEL – Modely dynamických systé
    Systém REXYGEN může být využit i pro tvorbu matematických modelů dynamických systémů běžících v reálném čase. Bloky této podknihovny byly vyvinuty právě pro takové účely.
  12. MATRIX – Práce s maticovými a vektorovými daty
    Tato podknihovna obsahuje bloky pro práci s vektorovými a maticovými signály v systému REXYGEN.
  13. MC_SINGLE – Řízení pohybu v jedné ose
    Bloky této podknihovny byly vyvinuty dle normy PLCopen Motion Control pro řízení pohybu v jedné ose.
  14. MC_MULTI – Řízení pohybu ve více osách
    Bloky této podknihovny byly vyvinuty dle normy PLCopen Motion Control pro řízení pohybu ve více osách.
  15. MC_COORD – Koordinované řízení pohybu
    Bloky této podknihovny byly vyvinuty dle normy PLCopen Motion Control pro koordinované řízení pohybu.
  16. SPEC – Speciální bloky
    Do skupiny speciálních bloků patří v současné době dva zajímavé bloky. Prvním je blok REXLANG, umožňující překlad a interpretaci uživatelských algoritmů vytvořených v jazyce velmi podobném jazyku C (syntaxe většiny příkazů jazyka REXLANG je totožná se syntaxí jazyka C). Druhým blokem je blok RDC, umožňující v reálném čase komunikaci mezi dvěma systémy REXYGEN.

Jednotlivé kapitoly příručky na sebe navazují jen volně, a proto mohou být čteny téměř v libovolném pořadí, dokonce může být čtena vždy jen nezbytně nutná informace potřebná k pochopení funkce konkrétního funkčního bloku. Pro tento účel je vhodná zejména elektronická podoba příručky (ve formátu .pdf), vybavená hypertextovými záložkami a obsahem, které usnadňují rychlé nalezení příslušných bloků.

Přesto lze ještě doporučit přečtení následující podkapitoly, která popisuje konvence užívané při popisu bloků ve zbytku příručky.

2022 © REX Controls s.r.o., www.rexygen.com